WordPress’te Site Taşıma Sonrası Eski Siteyi Kullanmak

Eski sitemi yeni siteye taşıdığımda, eski siteyi kullanmak istememden dolayı bu yolu düşündüm. Eski sitemin Google’da yaklaşık 20000 indexi bulunduğundan, siteye yönlendirme yapmam gerekiyordu. Ancak yönlendirme aktifken eski sitenin kullanılması da mümkün değildi. Bende eğer sayfa varsa normal çalışan, yoksa yönlendirme yapan bir yönlendirme koduna ihtiyacım olduğunu düşündüm fakat WordPress mod_rewrite ile çalışan ve fiziksel sayfalara sahip olmayan bir CMS olduğundan dolayı bu mümkün değildi.

Anlatacak çok şey var fakat bu sizi ilgilendirmediğine göre zamanınızı harcamayayım 🙂

En sonunda temanın 404.php sayfasına yönlendirme kodu ekleme fikri aklıma geldi. Bu şekilde 404 sayfası çalıştığında yönlendirme çalışacak, yoksa normal sayfalar çalışacaktı.

Yalnızca 404 Sayfalarını Yönlendirmek

Aşağıdaki kodu Görünüm > Düzenleyici sayfasına girdikten sonra, sağdaki Şablonlar bölümündeki 404.php şablonuna tıklayın. Sonrasında sayfanın üst kısımlarına alttaki kodu ekleyin.

header('Location: https://ismailkarsli.com'.$_SERVER['REQUEST_URI'],true,301);exit;

https://ismailkarsli.com bölümüne site adresinizi, 301 bölümüne de yönlendirme türünü seçin.

Yönlendirme HTTP Durum Kodları, Yönlendirme Çeşitleri

301 Kalıcı Yönlendirme

Kullanıcıları eski sayfadan yenisine yönlendirmek için kullanılan, içeriğin bir yerden bir yere kalıcı olarak taşındığını bildiren yönlendirme çeşididir.

302, 307 Geçici Yönlendirme

Temel olarak istekte bulunan sunucuya içeriğin orada olduğunu, sadece geçici olarak olmadığını söyler. Ayrıca sunucuya, gelecekte “eski” yeri çekmeye devam etmesi gerektiğini ve içeriğin bir süre orada olacağını bildirir.

302 ile 307 arasındaki fark yoktur fakat 307 pek çok bot tarafından anlaşılmadığı için kullanmamalısınız.

Önerilen Yazılar

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.