WordPress Şifresini phpMyAdmin’den Değiştirmek

WordPress şifrenizi phpMyAdmin kullanarak değiştirmek mi istiyorsunuz? WordPress parolanızı sıfırlayamazsanız, doğrudan phpMyAdmin kullanarak WordPress veritabanınızdan sıfırlamanın bir yolu vardır. Bu yazıda, size WordPress parolasını kolayca phpMyAdmin’den nasıl sıfırlayacağımızı göstereceğim.

Peki Neden phpMyAdmin Üzerinden Sıfırlıyoruz?

WordPress, şifre sıfırlamayı çok kolaylaştırıyor. Giriş ekranına girip ‘Parolamı unuttum’ bağlantısını tıklamanız yeterlidir.

Şifremi Unuttum

Şifremi Unuttum

Şifremi unuttuma tıklamak, şifreyi sıfırlamak için kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girebileceğiniz şifre sıfırlama sayfasına götürür. Bundan sonra, WordPress bu kullanıcı hesabı ile ilişkili e-posta adresine bir şifre sıfırlama bağlantısı gönderir. Fakat, e-posta adresine erişiminiz yoksa veya WordPress siteniz bir e-posta gönderemiyorsa, şifrenizi sıfırlayamazsınız.

Böyle bir durumda, WordPress şifrenizi doğrudan veritabanında sıfırlamanız gerekecektir. Bunu yapmanın en kolay yolu phpMyAdmin’i kullanmaktır.

phpMyAdmin’den bir WordPress şifresini nasıl kolayca sıfırlayabileceğinizi görelim.

İlk olarak WordPress hosting hesabınızın cPanel gösterge tablosuna giriş yapmanız gerekmektedir. Sonra, veritabanı bölümünün altındaki phpMyAdmin simgesine tıklayın.

cPanel’de phpMyAdmin

Bu phpMyAdmin uygulamasını başlatacaktır.

Veritabanı Seçimi

Şimdi, WordPress veritabanında tabloların listesini göreceksiniz. Bu listede ‘{table-prefix} _users’ tablosunu aramalı ve yanındaki ‘Gözat’ bağlantısını tıklamalısınız.

Kullanıcılar tablosunu görüntüle

Not: WordPress veritabanınızdaki tablo adları, ekran görüntüsünde gösterilenden farklı bir tablo prefixi gösterebilir.

Şimdi, WordPress kullanıcıları tablonuzdaki satırları göreceksiniz. Devam edin ve şifreyi değiştirmek istediğiniz kullanıcı adının yanındaki düzenle düğmesini tıklayın.

Kullanıcı Düzenle

PhpMyAdmin tüm kullanıcı bilgi alanlarıyla birlikte bir form gösterecektir.

user_pass alanındaki değeri silmeniz ve yeni şifrenizle değiştirmeniz gerekecektir. İşlev sütununun altındaki açılır menüden MD5’i seçin ve Git düğmesine tıklayın.

Şifre Değiştir

Parolanız MD5 şifrelemesi kullanılarak şifrelenecek ve daha sonra veritabanında saklanacaktır.

Tebrik ederiz! WordPress parolanızı phpMyAdmin kullanarak başarıyla değiştirdiniz.

Şimdi bazılarınız, şifreyi şifrelemek için neden MD5 karmasını seçtiğimizi merak ediyor olabilirsiniz.

Eski sürümde, WordPress şifreleri şifrelemek için MD5 karmasını kullandı. WordPress 2.5’den bu yana, daha güçlü şifreleme teknolojileri kullanmaya başladı. Bununla birlikte, WordPress geriye dönük uyumluluk sağlamak için hala MD5’i tanır.

Bir MD5 karması olarak saklanan bir parola dizesini kullanarak giriş yaptığınızda WordPress bunu tanır ve daha yeni şifreleme algoritmalarını kullanarak değiştirir.

Önerilen Yazılar

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.