WordPress Analytics Tabanlı Popüler Yazılar Eklentisi ve Kurulumu

Most Popular

Eskiden kendi sayımını yapan popüler yazılar eklentisi kullanırdım. Site yeni kurulduğundan dolayı Analytics ile arasında botları sayması dışında pek fark olmazdı. Evet çoğu popüler yazılar eklentileri Analytics kadar işin erbabı olmadığından dolayı genelde botları da sayarlar. Bu sebeple doğru sonucu veremeyebilirler.

Analytics’e bağlı olmayan popüler yazılar eklentileri fazladan sayım yapar, sisteminizi yorar. Çünkü hem Analytics hem de bu eklenti aynı anda sayım yaparlar.

Bir diğer sorun ise site kurulmasından aylar yıllar geçtikten sonra popüler yazılar bölümü oluşturmak istediğimizde ortaya çıkar. Eklentiyi kurduğumuzda sıfırdan saymaya başlar, eğer aylık olarak popüler yazıları göstermek istiyorsak 1 ay boyunca bizi sıkıntıya düşürebilir. Analytics eklentisinde ise zaten sayılmış olan verileri yansıtır.

Bu kadar karşılaştırma galiba yeterli, kuruluma geçme vakti geldi. Yazı revize edilmeden önce Google Analytics Top Content Widget eklentisinin dışında Google Analytics Popular Posts eklentisi de vardı fakat bu eklenti işlevsel olarak düşük düzeyde olması, çıkarttığı sorunlar ve kurulum zorluğu sebebiyle yazıdan çıkarıldı.

Google Analytics Top Content Widget

Bu eklenti Google Analytics for WordPress by MonsterInsights eklentisiyle beraber çalışmaktadır. Yani Google’dan API alıp, eklentiye girmek gibi bir uğraşınız olmaz. Eğer MonsterInsights eklentisini zaten kullanıyorsanız çok işinize gelecektir.

Bu eklentide thumbnail (başlığın yanında küçük resim), istenildiği tarihe yönelik filtre, istenilen kategoriye yönelik filtre gibi özelliklere sahiptir. Yani görünüm ve işlev olarak caziptir. Tek kötü yanı fazladan eklenti istemesidir.

İlk olarak bu eklentinin kullanacağı Analytics eklentisini kuralım.

Google Analytics for WordPress by MonsterInsights Kurulumu

  1. Eklenti ekle bölümünden MonsterInsights şeklinde arama yaptığınızda eklenti en başta çıkmaktadır. Yükleyip, etkinleştirin.
  2. Admin menüsündeki sol menüden Insights sekmesinden Ayarlara tıklayın.
  3. Google hesabınızla kimlik doğrulaması butonuna basın.
  4. Gelen alanda nexte bastığınızda, ENTER GOOGLE CODE bölümü gelecektir. Click to get Google Code butonuna basın. Açılan sekmede Google hesabınızı seçin. İzin verdikten sonra kodu kopyalayın. Paste Google Code here bölümüne yapıştırın.
  5. SELECT PROFILE bölümüne geldiğinizde sitenizi seçip nexte basın.
  6. Close tuşuna basarak kurulumu sonlandırın.
  7. Sayfanın altındaki Save Changes butonuna basarak değişiklikleri kaydedin.

Google Analytics Top Content Widget eklentisini Eklenti ekle bölümünden adıyla arama yapıp, kurup, etkinleştirin veya şu adresten indirip, wp-content/plugins sekmesine atıp etkinleştirin.

Sonrasında Özelleştir bölümünden istediğiniz yere ekleyebilirsiniz.

Önerilen Yazılar

2 YorumYorum Bırak

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.