Jetpack cURL Hatası (SSL Hatası) Çözümü

WordPress JetPack Eklentisi Logo

Jetpack Nedir?

Jetpack olmadan önce WordPress blogunuz için onlarca eklenti yüklemeniz gerekliydi. Bu eklentiler sitenizi yavaşlatıyordu ve bazı sıkıntılar yaratıyordu. Fakat şimdi Jetpack size WordPress ile bir bütün olarak eşitlenen site ve onlarca eklentinin yapabileceği işlevleri tek elden kullanma kolaylığını sağlıyor. Bu yazıda birden fazla kez karşılaştığım cURL hatası‘nın çözümünü anlatacağım.

Jetpack cURL (SSL) Hatası

Bu hata sitede SSL olmadığı taktirde Jetpack ile bağlantı kurulmaya çalışıldığında sitenin SSL olmaması sebebiyle bu hatanın oluşmasına sebep oluyordu. Eğer SSL yüklemeyi düşünüyorsanız Let’s Encrypt Kullanımı – Ücretsiz SSL Sertifikası Yükleme adlı yazımda bahsedeceğim. Fakat yüklemek istemiyorsanız, aşağıdaki şekilde yaparak Jetpack’e SSL kullanmadan bağlanabilirsiniz. Yine de SSL kullanılmadığından dolayı güvenilirliği tartışmaya açıktır.

Jetpack cURL (SSL) Hatası Çözümü

Bu sorunla aylar öncesinde karşılaşmıştım. Türkiye tabanlı forumlarda defalarca aramama rağmen bir çözüm bulamadım. Çözümü yabancı bir kaç forumdaki anlatımları deneyerek buldum. Meğer işlem çok kolaymış. Ana dizindeki wp-config.php dosyasına

define( 'JETPACK_CLIENT__HTTPS', 'NEVER' );

 

kodunu ekleyerek SSL olmadan daha az güvenli şekilde bağlanabilirsiniz.

Önerilen Yazılar

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.