Cornerstone İçeriği Nedir?

Cornerstone Piramidi

Yeni güncellenmiş Yoast‘ta ilk fark edilen özellik olarak cornerstone ön plana çıkıyor. Benim yeni öğrendiğim bu terim hakkında internette deyim yerindeyse türkçe hiç bir yazı bulamadım. Yoast’tan yararlanarak cornerstone hakkında bir kaç bilgi edindim. Aslına bakarsanız yıllardır yapılan işleme ad konulmuş denilebilir 🙂 Türkçemizde köşe taşı olarak çevrilse de temel taş anlamına daha yakındır.

Cornerstone (Temel Taş) Nedir?

Sitenizde diğer yazılara göre önemi olan yazılara cornerstone denir. Yani diğer yazılara göre üstte çıkmanız gerektiğinden dolayı ana içeriklerinizi bu özellikle nitelendirebilirsiniz.

Cornerstone yazılarının statüsü diğer yazılara göre daha yüksek olmalı ve “en önemli” ve “rekabetçi” anahtar kelimelerine odaklanmalıdır.

Bir web sitesinde en fazla 10 adet cornerstone içerik bulunmalıdır.

Cornerstone İçeriklerin Özellikleri Ne Olmalıdır?

Daima içerik sayfaları olmalıdır. İçerik sürekli olarak güncellenmelidir. Köşe yazısı makaleleri, bilgilendirici makaleler olmalıdır. Köşe yazısı makalenizde, en rekabetçi anahtar kelimeler için sıralamayı amaçlamalısınız. Köşe yazısı makaleleri olabildiğince uzun olmalıdır.

Cornerstone Yazılarını Dikkatli Seçmelisiniz.

Bir kişi web sitenizi ilk defa ziyaret ettiğinde, kesinlikle okumasını istediğiniz dört veya beş sayfayı düşünün. Bu makaleler sitenizin köşe taşları olmalıdır. Hangi eserler sizin için daha kıymetli? Hangi makaleler en eksiksiz ve güvenilir? Hangi kelimelerde üste çıkmak istiyorsunuz? Kesinlikle sıralamak istediğiniz anahtar kelimelerle ilgili köşe yazıları yazmalısınız.

Cornerstone SEO için Neden Önemlidir?

Cornerstone içeriği, SEO stratejisinde önemli bir rol oynamaktadır. Sitenizde benzer blog yayınlarıyla ilgili çok sayıda makale yazarsanız Google’a hangisinin en önemli olduğunu Google’a bildirmeniz gerekir. Aksi takdirde arama sonuçlarında otorite bölünmesi olacağından, kendi içeriğinizle rekabet edersiniz. Yayınlarınız arasında uygun dahili bağlantı yapısını sağlıyorsanız Google’a hangi makalenin en önemli olduğunu gösterebilir, onu üst sıralara taşıyabilirsiniz.

Cornerstone Link Ağı Oluşturma

Köşe yazıları sitenizin piramidinde çok yüksek görünmelidir. İdeal olarak, ana sayfanızda köşe yazısı makalelerinize anında tıklayabilmelisiniz. Ayrıca, benzer konulardaki diğer tüm yayınlarınızı o makaleye bağlamalısınız. Alakalı blog yayınlarından her birinden orijinal köşe taşı makalenize bağlantı oluşturacaksınız. Böyle bir dahili bağlantı yapısı Google’daki içerik makalenizin sıralamasını değiştirme şansınızı artıracaktır.

Sıfırdan Sağlam Cornerstone Oluşturma İşleminin 4 Adımı

İdeal olarak, kapsamlı bir anahtar kelime araştırması yapmalısınız. Bundan sonra, gerçekten müthiş, uzun, bilgilendirici ve güzel yazılmış köşe taşı yazıları üretebilirsiniz. Link ağı oluşturabilirsiniz. Peki ya o kadar zamana sahip değilseniz? Ya zaten tonlarca makale yazdıysanız? Köşe yazısı içeriği yapmak için bu beş adımı uygulayın.

Adım 1: Anahtar Kelimenizi Seçin.

Sıralamak istediğiniz önemli anahtar kelimeleri belirlemelisiniz. Makaleleriniz en rekabetçi anahtar kelimeler için optimize edilmelidir. Anahtar kelime araştırması yaptığınızdan emin olun.

Adım 2: En İyi Yazınızı Seçin.

En önemli anahtar kelimeleri çevreleyen yayınları inceleyin. Hangisinin en iyi olduğunu düşünüyorsunuz? Bundan sonra sizin için temel taş olacak!

Adım 3: Yazıyı Yeniden Derleyin.

Köşe taşı makalenizi yeniden yazın. Ziyaretçi ve SEO dostu olun. Konuyu genişletin ve tamamen güncel ve özgün olduğundan emin olun. Bu makaleyi düzenli olarak yeniden yazmanız ve genişletmeniz gerekir.

Adım 4: Diğer Yazılarınızı Cornerstone’a göre optimize edin.

Sitenizi oluşturan en önemli yazının seçtiğiniz yazı olduğunu Google’a söylemek zorundasınız. Tüm yan  makalelerinden ana makalenize keyword üzerinden bağlantı oluşturmayı unutmayın!

   

Önerilen Yazılar

6 YorumYorum Bırak

 • Bana biraz zor gibi geldi. SEO olarak bizi ne kadar yükseklere çıkarabilir ki? Ben o kadar çok kullanıldığını da görmüyorum.

  • Direkt şekilde bir kaç yazıya özel şekilde bu çalışmadan yapıldığını göremeyebilirsiniz. Etiket üzerine linkleme yapmak da bu çalışmaya örnektir ve site türü fark etmeksizin çoğu site bu şekilde etiketlere link verebilmektedir. Cornerstone işlemi, link ağı oluşturma denilen işlem ile özdeşleşecek kadar benzerdir. Bu sebeple ikisini karıştırdığınızdan dolayı olmadığını sanıyor olabilirsiniz.

 • Merhaba, Şimdi anladıgım kadarıyla;
  Anahtar kelimemiz “Örnek yazı” Bu makaleyi açıklayıcı bir şekilde yazıyoruz
  destekleyici(yan makale dediğiniz) yazılardan onlarda “yazı örnekleri” ve “yazı ornekleri nasıl olmalı” gibi makalelerden ana makalemiz olan “Örnek yazı” kelimesine anahtar kelimelere ana makalemize link veriyoruz.
  Doğru mu anladım?
  şimdiden teşekkürler..

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.