Chrome Eklentilerini Firefox’a Yüklemek

Chrome Store Foxified

Bir Firefox kullanıcısı olarak, Chrome’un kullanıcı sayısı farkı ve geliştiricilerin Chrome’a yönelmesinden dolayı epey geniş olan eklenti havuzundan yararlanmak istedim. Eskiden böyle bir durum yoktu ancak şimdi Firefox’un WebExtensions API‘nin çıkması ile diğer tarayıcıların eklentilerini Firefox üzerinde kullanmak mümkünleşti. WebExtensions kararlı sürümünün yayınlanmasına rağmen şu anda tüm eklentilerin uyumlu olduğu söylenemez ancak genel olarak sıkıntı çıkarmaz.

Şu anda Firefox ile Chrome mağazasından direkt olarak eklenti kuramıyoruz. Bu iş için geliştirilmiş Chrome Store Foxified eklentisini kullanacağız. Bu eklenti, Chrome eklentisini Chrome mağazasından indirir ve Firefox için tekrar derler, imzalar ve kurar.

Chrome Store Foxified ile Chrome Eklentisi Kurulumu

İlk olarak web mağaza sayfasından Chrome Store Foxified’ı indirin.

Ben Musixmatch eklentisini kuracağım. Bu eklenti ile YouTube üzerindeki müzikleri altyazısını yükleyebiliyoruz.

Chrome Store Foxified’ı yükledikten sonra Chrome Web Mağazası’nda bir eklenti sayfasına girdiğimizde artık karşımıza ADD TO FİREFOX seçeneği karşımıza çıkıyor, o butona tıklıyoruz.

Tıkladığımızda yeni sekme açılacak. Bu ekranda “You are not logged in on AMO” hatası alacağız. Bunun sebebi, eklentinin yükleyeceği eklentiyi imzalaması için Firefox’a giriş yapmış olmanızı istemesidir. Chrome Store Foxified’ı kullanmak için Firefox’a kayıtlı olmalıyız. Kayıt olmak için Login Now’a tıklıyoruz. Sağ üstten “Kaydol veya Giriş Yap”a tıklayıp, kaydoluyoruz.

Kaydolduktan sonra eklenti kurulum sekmesine geri dönüp, “Retry Now”a tıklıyoruz.

Sonrasında “You need to accept AMO agreement” hatası alacağız. Bu da Firefox’un kabul etmemizi istediği bir sözleşme. Kabul etmek için “View Agreement”a tıklayıp, gelen sekmede kutucukları işaretleyip, Accept’a tıklayacağız.

Kabul ettikten sonra eklenti kurulum sayfasına dönüyoruz. Tekrardan “Retry Now”a tıklıyoruz.

Bir süre beklettikten sonra eklentiyi kurulum için yeni sekme açar. Orada Ekle’ye tıkladıktan sonra eklentimiz kurulmuş oldu. Tebrikler.

Kurmak istediğimiz eklentiyi kurduktan sonra Chrome Store Foxified’ı kaldırabiliriz. yüklediğimiz eklentiyi kullanmaya devam edebiliriz.

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.